Blog ~ Web günlüğüm

15 Ocak

Linux-CentOS 6.4 İşletim Sistemi Kurulumu

 

CentOS 6.4 Sürümünü  http://10.129.32.32/linux veya http://kirkagacders.cbu.edu.tr/linux adresinden indirebilirsiniz.

CentOS işletim sisteminin başlangıç seviyesine uygun kurulumu bu bölümde detaylı olarak incelenmiştir.
Günümüzde işletim sistemleri; Cd-Dvd Rom, Flashdisk gibi donanımlar üzerinden kurulabilir. CentOS işletim sisteminin kurulumu için imaj dosyası (CD/DVD, flashdisk) yüklenir. Sistem kurulumuna başlamadan önce, kurulum için hazırlanmış aygıt bilgisayara takılır ve Bios üzerinden açılışta ilk çalışacak donanım olarak gösterilir. Hazırlanan imaj dosyasının içinde bulunduğu birimin sistem açılışında otomatik olarak önyüklemesi gerçekleşecektir. CentOS işletim sistemi ilk kurulum aşamasında, bağlı bulunan diski test etme imkânı sunar. Test etmek için OK; kuruluma başlamak için Skip butonu seçilerek onaylanır ve kurulum aşamaları başlar (Ekran Görüntüsü 1).

Ekran Görüntüsü  1. CentOS İlk Kurulum ve Test Ekranı.

Kurulum onaylayarak CentOS için giriş ekranı gelir, next butonu tıklanarak bir sonraki aşamayla devam edilir (Ekran Görüntüsü 2).

Ekran Görüntüsü  2. Kurulum Başlangıç Ekranı.

Sistem dili İngilizce olarak seçilmelidir. Sunucu sistemlerinde Türkçe dil seçeneği ileride birçok olumsuzluğa sebep olabilmektedir. Minimal paketlerin genelinde beraberinde dil desteği yoktur. Bu yüzden İngilizce seçmek en uygunudur (Ekran Görüntüsü 3).

Ekran Görüntüsü  3. Kurulum Dili Ekranı.

Klavye seçiminde ise Türkçe seçilebilir (Ekran Görüntüsü 4). Bu aşamada kullanmak istediğiniz klavyeye göre bir seçim yapılması en doğrusudur.

Ekran Görüntüsü  4. Klavye Seçim Ekranı.

Basit bir kurulum gerçekleştirileceğinden dolayı depolama olarak Basic Storage seçilerek devam edilir (Ekran Görüntüsü 5).

Ekran Görüntüsü  5. Disk Seçimi İle İlgili Ekran.

Kurulumun yapılacağı disk boş ve bölümlendirilmemiş olduğundan dolayı, disk üzerinde işlemler gerçekleştirileceğinin uyarısı ekranda görülecektir (Ekran Görüntüsü 6).

Ekran Görüntüsü  6. Disk Bilgisi.

Bilgisayarın network üzerindeki ismi ve network ayarlarının yapılandırılabileceği ekrandır (Ekran Görüntüsü 7). İstenilirse network ayarları, bulunulan ağın konfigürasyonlarına göre yapılandırılabilir, fakat kurulumda bu aşamada işlem yapılmamıştır. Gerekli değişiklikler terminal ekranından kurulum sonrasında gerçekleştirilecektir.

Ekran Görüntüsü  7. Bilgisayar Adı ve Network İşlemleri.

Bu kısımda bulunulan yere yakın olan time zone seçilerek zaman ayarları yapılır (Ekran Görüntüsü 8). Sistem üzerinde bulunulan yere göre saat dilimleri tanımlanmıştır. Kurulum yöneticisi ister görsel ekranı kullanarak, isterse de alt kısımda bulunan açılır pencereden bulunduğu yeri seçebilir.

Ekran Görüntüsü  8.  Saat Dilimi Seçimi.

Sistemin güvenliği için yöneticinin (root) şifre ataması kurulum sırasında gerçekleştirilir. Sisteme yönetici olarak giriş için kullanılacak olan şifre bu aşamada belirlenmelidir (Ekran Görüntüsü 9). Fakat sistem açıldıktan sonra terminal üzerinden şifre değiştirilebilir.

Ekran Görüntüsü  9. Root Şifresi Atanması.

Disk üzerine kurulum yapılacağı tür ile ilgili seçim bu aşamada gerçekleştirilir. Disk üzerindeki bölümlerin sistem yöneticisi tarafından ayarlanabilmesi için Create Custom Layout seçilerek bir sonraki aşamaya geçilir (Ekran Görüntüsü 10).

Ekran Görüntüsü  10. Disk Üzerine Kurulum Türleri.

Gelen ekran üzerinde kurulumun gerçekleştirileceği boş alan üzerine iki kere tıklanarak, yeni bölümlerin oluşturulabileceği küçük bir pencere açılır (Ekran Görüntüsü 11). Bu aşamada bölümlerin boyutları ve dosya sistem türleri seçilebilir. Eğer istenirse bazı dizinler (root, home, vb.) ayrı bölümlere kurulabilir. Bu kurulumda bütün dizinler kök dizine bağlanarak, ext4 dosya sistemi seçilir, bölüm boyutu ayarlanır ve boot dizini kök (/) dizin içerisinde olduğu için alt kısımda bulunan başlangıç için bölümü işaretle kısmı seçilerek onaylanır.

Ekran Görüntüsü  11. Disk Üzerindeki Bölümlerin Oluşturulması.

Dizinler bölümlerle ilişkilendirildikten sonra swap disk oluşturulmalıdır. Swap disk sistemde ram belleğin dolduğu ve hizmet veremediği zamanlarda sabit diskin bir bölümünün ram olarak çalışabilmesini sağlayan bölümdür. Swap alanı sistemde takılı ram’e göre ayrılır. Swap alanın oluşturulması için yine swap olarak düşünülen alan üzerine iki defa tıklanır gelen pencereden bağlantı noktası (Mounth Point) swap olarak seçilir ve boyut belirlenerek işleme devam edilir.
Bölümlendirme işlemi tamamlandıktan sonra next butonu tıklanarak, devam edilir. Yapılan bölümlendirme işleminin gerçekleştirilebilmesi için onaylanır ve devam edilir. Bölümlendirmede son olarak “Write Changes” butonu seçilerek yapılan değişim bölümlere uygulanır (Ekran Görüntüsü 12).

Ekran Görüntüsü  12. Oluşturulan Bölümlerin Biçimlendirilmesi.

CentOS işletim sisteminin açılışına şifre koyulabilir ve boot looder yükleneceği alan belirlenebilir (Ekran Görüntüsü 13). Temel kurulumda bu alanda değişiklik yapılmamıştır.

Ekran Görüntüsü  13. Boot Looder Konfigürasyonu.

CentOS kurulumu başlamıştır ve gerekli dosyalar diske yüklenir (Ekran Görüntüsü 14). Kurulum bittikten sonra sistem yeniden başlatılır ve terminal ekranından sisteme atanan root şifresi ile giriş yapılarak istenilen çalışmalar gerçekleştirilebilir.

Ekran Görüntüsü  14. Kurulum Dosyalarının Belirtilen Bölümlere Yüklenmesi.

 

Not: İzinsiz alınan her yazı haktır. Kaynak belirtilerek istenildiği kadar içerikler kullanılabilir.