Blog ~ Web günlüğüm

04 Mayıs

Kategori Kabloların Tercih Önceliğinde Dikkat ! (Cat-5 Cat-6)

Kategori Kabloların Tercih Önceliğinde Dikkat !

Hiçbir işin rastgele yapılamadığı gibi kablo tercihi de kesinlikle rasgele veya kulaktan dolma bilgilere göre yapılmamalıdır. Veri transferinde kalite için öncelikle doğru kablo türü belirlenmelidir. İhityaç ve ileri görüşlülük ön planda olmalıdır. Öncelikle alt yapı yatırımı proje için uygun ve güncel olmalıdır ki sonrasında yapılacak olan yatırımlara ev sahipliği yapabilsin. Bu açıdan bakıldığında öncelikle ne için kablolamanın yapılacağı çok büyük önem taşımaktadır. Yine bu kadar önemli diğer konu ise kablolamanın yapılacağı alandaki elektrik veya manyetik ortamların veri kabloları üzerindeki etkisidir. 

Veri iletişimi için üretilen 3 çeşit kablo vardır; UTP(unshielded twisted Pair), STP (shilded Twisted Pair) ve FTP (Foiled Twisted Pair).

UTP En çok kullanılanılan kablolardır ve 2'şer bükümlü toplam 8 ya da 12 kablodan oluşur. Uluslararası standartlarda en fazla 110 m kullanılması önerilir.UTP kablolar dünyada T568A ve T568B adı verilen standartlar kullanılır. Bu kablolar taşıyabilecekleri veri hızına göre kategori 1, 2, 3, 4, 5, 5e, 6, 6a, 7, 7a, 8 olarak sınıflandırılırlar.
* STP  Dışarıdan gelen her türlü gürültüye karşı korumalı bir kablo çeşididir.Ethernet ağlarında kullanılabilen bu kablo, verinin taşındığı devrenin bir parçası olmadığı için mutlaka her iki sonda da topraklandırılmalıdır. Aksi halde iletişime en çok zarar veren bir etken olur. Kablo, içindeki veya çevresindeki sinyalleri toplayan bir anten gibi çalışır ve ağ ortamındaki veriyi bozar. Etrafı renkli plastik kaplayıcıyla kaplanmış 4 çift tel ve dış kaptan önce korunmayı sağlayan lifler bulunmaktadır. Bu da STP kabloyu daha sert ve ağır yapmaktadır.
* FTP Bu kablolar UTP ile aynı standarttadır fakat üzerinde metal kilif (folyo veya sac örgüsü seklinde) vardir.İkişerli bükülmüş olan dört çift ucu, bu uçlara takılan sekiz girişli plastik prizlere (RJ45), özel bir ‘kıvırma aygıtı’yla takılmak zorundadır. Geride kalan topraklama ucu, sadece priz tarafında, o da dış etkenler nedeniyle kablo üzerinde oluşan küçük akımları topraklamak amacıyla yapılır. Bilgisayar tarafında topraklamaya gerek olmadığı gibi, bu; prizle bilgisayar arasında, bükümlü çiftlerin taşıdığı sinyalleri etkileyebilen akımlara kanallık edebilir.

 

 

KAYNAKLAR

http://www.internetcafeciler.net/donanim-genel/98268-cat-6-kablo-tavsiye.html